ruzgar
facebook instagram

VDS Nedir, Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

Kullanıcının, sunucuyu kesintisiz şekilde kullanması için geliştirilmiş bir kısım web sitesi barındırma şekilleri kurulmuştur. Söz konusu yöntemler fiziksel sunucu, sanal sunucu ve bulut sunucu gibi farklı türlere ayrılır. VDS de bu kapsamda ortaya çıkan bir sanal sunucu çeşididir.

VDS, sanallaştırma teknolojisinden istifade ile bir sunucuya ait olan donanımların birbirinden tamamen ayrılmış şekilde daha küçük sunuculara ayrılmasını esas alır. Web sitesinde VDS kullanan site sahibi ya da yöneticileri, kendileri için özel olarak ayrılmış işlemci ve RAM gibi kaynaklara sahiptir. Bu da VDS sayesinde sağlanır. VDS, izolasyon ve performans özellikleri nedeniyle etkili bir hosting çözümüdür.

İnternet üzerinden kesintisiz hizmet almanız için geliştirilmiş en verimli hosting çözümü VDS'dir. İngilizce açılımı Virtual Dedicated Server olan VDS, bir kısım avantaj ve dezavantajları olan bir sistemdir.

 

VDS'nin Sağladığı Avantajlar Nelerdir?

Yukarıda da değindiğimiz gibi VDS, bir kısım avantajlara sahip olmanızı sağlar. Bu kapsamda aşağıdaki avantajlara değinmek istiyoruz:

 

VDS'nin Dezavantajları Nelerdir?

 

Paylaşımlı Hosting Hizmeti İle VDS Arasındaki Farklar Nelerdir?

VDS'nin diğer hosting sistemlerinden de önemli farklılıkları vardır. Bu kapsamda paylaşımlı hosting ile VDS arasındaki farklar konusunda aşağıdaki hususları belirtmek istiyoruz:

 

VDS İle VPS Arasındaki Farklar Nelerdir?

VDS, VPS'den de farklı bir çalışma sistemine sahiptir. İki sistem arasındaki farklılıkları şu şekilde sıralayabiliriz:

 

VDS İle Dedicated Sunucular Arasında Ne Gibi Farklar Vardır?

VDS ile dedicated sunucular arasında da önemli farklılıklar vardır. Sunucu sistemlerini kullanırken aşağıdaki farklılıkları dikkate alabilirsiniz:

 

Bulut Sunucular İle VDS Arasındaki Farklılıklar Nelerdir?

VDS'nin bulut sunucularla da arasında bir kısım farklar vardır. Bu kapsamda sunucu seçimi yaparken aşağıdaki farklılıkları göz önünde bulundurabilirsiniz:

 

Hangi Web Sitelerinde VDS Kullanılır?

VDS, aşağıdaki özelliklere sahip web sitelerinde kullanmak için çok idealdir:

Online satış yapan e-ticaret sitelerinde VDS sisteminin tercih edilmesi durumunda arzu edilen verim alınabilir. Yukarıdaki sistemlerin avantaj ve dezavantajlarını göz önünde bulundurarak hangi sistemi kullanacağınıza karar verebilirsiniz.